cooking healthy vegetable dishes
leek and lettuce on a chopping board
leek and lettuce on a chopping board


This list compares the lower cost of whole foods relative to processed goods.  I have researched prices at Whole Foods, Acme. Giant, ShopRite, Yang’s, Trader Joe's and provided an average.


Whole unprocessed foods:

almonds raw: .19 / lb or .00 / 3 cups


bananas: 99¢ / lb


Bartlett pears: .29 / lb


oranges: 1 large = 99¢


limes: 1= 59¢


red grapes: .49 / lb


bok choy: .99 / lb or .75/ 1 head


Napa cabbage: .99 / lb or .75/ 1 head


romaine lettuce: .49 / 3 hearts or .99/ 1 head


Brussels sprouts: 5 sprouts = 50¢; 20 ~ .99


carrots organic: .19/ lb


cilantro organic: .49 / bunch


collard greens: .99 / bunch


cucumbers: 1 = 45¢


garlic: .99 / lb; 1bulb = 84¢


onions red: .99 / lb = 2 large


   


ginger root: .99 / lb or 4 inches = 91¢


rice - short brown: 89¢ / lb       


steel cut oats: .19 / lb in bulk or .95/ 5 lb


quinoa organic: .99 / lb or 1/4 cup = 25¢


wheat berries raw: 59¢ / lb; 2 cups =78¢


dry beans: 79¢ / lb


If they are not stocked, you can place a request at costumer services.  The demand for these items will influence their cost and availability. 



Processed foods:

bread: - / lb


millet bread: - / lb


beans 12 oz can: to .50


olive oil: .99 for 2 c ~1 pint ~ 1/2 L


rice milk: .19 for 1L ~ 32 oz or .75 for 4L  ~ 1 Gal       


cow's milk: .50 for 1 Gal


cereal dry boxed   


Kashi GoLean: .85/ lb


instant oatmeal: .25 for 8 packets


pasta: / lb


pizza: -10 / pie


soy meats: to /1 lb


ground beef: .49 / lb


tofu: 1 lb / 99¢


vegan burgers: 4 patties .50


noodle soup cup: .99 / 1 can


tomatoes in a can: - depends on processing


Precios de Colmado

Alimentos enteros en su estado original (sin procesar)

aguacate                                    99¢


ajo                    .99 / lb .84¢ cu


almendras crudas.19 / lb 


                                            ó .00 / 3 tazas


arroz grano corto.50 / lb


avena grano integral          .39 / lb      


                                            ó .45 / 5 lb


bok choy.99 / lb


cebollas rojas          .99 / lb


chinas ó naranjas          1 grande = 99¢


cilantro orgánico          1 rmazo = .49


coles de Bruselas           1 bolsa de 20/            


                                             ó 5 coles por 50¢


collard greens org.         1 mazo = .99


dátiles.69 / lb


genjibre          .99 / lb 


                   ó 4 pulgadas por  91¢


guineos / bananas99¢ / lb


habichuelas secas          99¢ a .50 / lb


lechuga romana                    3 cabezas = .49


limas / limones 1 = 59¢


Napa repollo chino .99 / lb     


                                               ó 1 cabeza por .78


pepinillos  1 = 45¢


peras                      .29 / lb


quinoa seca org .99 / lb          


                                                ó 1/4 taza por 35¢


trigo grano seco integral  99¢ / lb ó           


                                                2 tazas por  .50


uvas rojas orgánicas  .99 / lb


zanahorias   .19 / lb


Esta página compara el costo de algunos alimentos enteros con el de algunos alimentos procesados.  He usado los precios promedio de establecimientos como Whole Foods, Acme, ShopRite, Giant, Yang’s, y Trader Joe’s.  La demanda por estos productos afecta su disponibilidad y su precio.  Si no los encuentra en los estantes habla con el gerente.

Alimentos procesados

aceite de oliva             2 tazas ~ 1 pinta ~


                                                 1/2litro /.99                              


avena instantánea                       .25 por 8 sobres


carne de soya             a / libra


carne de res molida   .49 / lb


cereal en caja (Kashi GoLean)    .85 / 14 oz


habichuelas en lata             a .50 / lata


hamburguesas vegetarianas   .79 por 4


pan              - / libra


leche de arroz            1L~1Qt ~32oz / .69 


                                                 ó  4L ~ 1Gal / .75


leche de vaca   1 Gal / 3.50


pasta             / lb


pizza             - 0 / cu


sopa en lata             .99 por una


tofu             99¢ a 1.99 / lb


tomate en lata             a depende 


                                                    del estilo


click here for printable version

lic aqu para versión imprimible

Cost of Whole Foods vs. Processed Goods